Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy? – jakość pracy oraz największe plusy.

W Polsce od kilku lat obserwuje się przyjazd dużej ilości Ukraińców, którzy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia tłumnie przybywają do większych polskich miast, ale również i do tych mniejszych, często pracując za o wiele niższą stawkę niż Polacy. Naszych wschodnich sąsiadów można spotkać już wszędzie, poczynając od sklepów spożywczych, taksówek, po nawet instytucje państwowe. Pracują dobrze, ciężko, i zwykle podejmują się prac za stawki, za które normalny Polak nie zgodziłby się pracować. W czym tkwi fenomen Ukraińców w Polsce, i czy warto ich zatrudniać w swojej firmie? Czy pracownicy z Ukrainy http://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-gorzow-wielkopolski są lepsi niż polscy?

Braki w zasobach ludzkich powodują napływ?

Jak powszechnie wiadomo, coraz więcej ludzi wyjeżdża za granicę do bogatszych krajów europejskich, np. Niemiec, Francji czy Hiszpanii do pracy w pogoni „za chlebem”, skąd przywiezione pieniądze najczęściej inwestują w rodzinnych stronach. To zjawisko powoduje z kolei, że w zakładach pracy w okolicznych miejscowościach zwyczajnie brakuje rąk do pracy, a popyt na pracownika rośnie. Idealnie zatem wpasowują się tu pracownicy z Ukraińcy, którzy są bardzo chętni do pracy, i dostając nawet minimalne stawki są zadowoleni. Polskie zarobki w przeliczeniu na ukraińską walutę to duże pieniądze, dlatego też wielu ludzi z tego kraju decyduje się na pracę na polskich warunkach. Niemniej jednak wbrew powszechnym opiniom, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski chwytają się najgorszych prac, statystyki pokazują, że aż 40 % z nich ma wykształcenie wyższe, a co najmniej 30 % wykształcenie zawodowe. W dodatku, jeżeli dobrze władają językiem polskim, wypadają równie dobrze, jak i nie lepiej niż Polacy. Stąd też duże zainteresowanie nimi wśród przedsiębiorców większych jak i mniejszych firm.

Czym cechuje się Ukraiński pracownik?

Najczęściej pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/o-firmie/agencja-pracy-szczecin/ przyjeżdżający do Polski słabo znają nasz język, jednak dzięki wielu podobieństwo tych dwóch dialektów łatwo im jest „załapać” podstawy. W tym okresie najczęściej podejmują się oni prac, które nie wymagają nienagannej, lub przynajmniej dobrej znajomości języka. Z czasem jednak gdy nabywają nowych umiejętności, lepiej się dogadują z Polakami, a także nabierają doświadczenia, często zaczynają pracować na lepiej opłacanych, oraz wyższych stanowiskach niż dotychczas. Ukraińców cechuje duża pracowitość, co potwierdza liczne grono przedsiębiorców z nimi współpracujących. Są chętni do pracy, nie narzekają, a ich wydajność jest bardzo wysoka. Potrafią oni ciężko pracować nawet przez kilkanaście godzin dziennie, co stanowi dużą różnicę w porównaniu z Polakami, którzy nie godzą się na ciężką pracę za najniższe stawki, a jeżeli już, to są to osoby słabo wykształcone, i często z nizin społecznych. W większości Ukraińców cechuje również solidność i sumienność w obowiązkach, co również przekłada się na ich wydajność oraz jakość pracy. Firmy coraz chętniej decydują się na ich zatrudnianie właśnie przez te cechy, których ciężko jest znaleźć w roszczeniowych Polakach.

Skąd wziąć dobrze wykwalifikowanego pracownika z Ukrainy?

Ogłoszenia o naborze pracowników ukraińskich do najróżniejszych prac można znaleźć praktycznie na każdym większym portalu ogłoszeniowym w Internecie, a w większych miastach nawet niektóre banery reklamowe są w języku ukraińskim, by przyciągnąć tego typu pracowników. Największą popularnością cieszą się jednak agencje pośredniczące w zatrudnianiu, którzy na podstawie wymagań pracodawców, podsuwają mu najróżniejszych kandydatów, w tym również Ukraińców. Dzięki temu korzyści są obustronne – przedsiębiorca zyskuje wartościowego pracownika który będzie dokładał wszelkich starań, by udowodnić swoją przydatność zawodową, a Ukrainiec otrzyma satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz szansę na uzyskanie karty stałego pobytu, która znacznie ułatwi mu dalszy rozwój zawodowy w Polsce. Wielu Ukraińców chce zostać na stałe w Polsce, stąd też niezbędny dokument w postaci Karty Pobytu – praca w miejscu gdzie będzie dobrze wykonywał swoje obowiązki oraz dobra wola przedsiębiorcy bardzo mu w tym pomogą! Warto zatem rozważać zarówno możliwość ogłoszenia się w sieci, jak i skorzystanie z agencji pracy, choć ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i skuteczniejsza w poszukiwaniach ukraińskich pracowników.

Dopełnianie formalności

Pracownicy z Ukrainy są wartościowi, i zdecydowanie warto brać ich pod uwagę przy zatrudnianiu, nawet jeżeli załatwianie wszelkich pozwoleń i formalności jest nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku polskich pracowników. Czynnik ekonomiczny stanowi ogromną zachętę i motywację dla przybyszów ze wschodu, co przekłada się bezpośrednio na jakość ich pracy oraz wydajność. W załatwianiu formalności warto skorzystać z agencji pracy pośredniczącej w zatrudnianiu ludzi, ponieważ dysponują oni wiedzą oraz znajomością prawa, które są niezbędne w takich postępowaniach. Znacznie skróci to czas operacyjny, i zapewni pracowników dopasowanych stricte do naszych potrzeb. Pracownicy z Ukrainy udowadniają swoją pracą, że warto brać ich pod uwagę przy poważnych zadaniach i dużym natłoku obowiązków!