Jak urządzić mały plac zabaw dla dzieci?

Jak urządzić mały plac zabaw dla dzieci? Kształtując teren przydomowy, przedszkolny czy po prostu mały skwerek w mieście, wiele osób postanawia urządzić plac zabaw dla dzieci. Jest to niewielka przestrzeń, w której ustawiony jest plac zabaw na świeżym powietrzu. Może zawierać huśtawkę, piaskownicę, karuzelę, zjeżdżalnię, ławki i stół, domek, drabinkę i inne elementy.

Ważne: w żadnym wypadku nie należy instalować takiego miejsca na terenie gdzie jest położony asfalt lub beton, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci w postaci urazów. Dlatego zalecane jest stosowanie bezpiecznych materiałów naturalnych jak piasek czy kora lub syntetycznych gumowych. Są nie tylko niezwykle łatwe do samodzielnego montażu, ale także łatwe w pielęgnacji. Dobrze chronią przed wilgocią, nie blakną na słońcu, nie ślizgają się.

Bezpieczna i radosna zabawa dzieci na świeżym powietrzu

Jak urządzić mały plac zabaw dla dzieci?

Zastanawiając się jak urządzić mały plac zabaw dla dzieci, trzeba uwzględnić ochronę przed deszczem i wilgocią. Proponowane są różne osłony wykonane z nieprzemakalnego materiału, który jest całkowicie bezpieczny. Cała opieka polega na tym, że okresowo trzeba zamiatać liście i tym podobne. Gdzie najlepiej postawić plac zabaw? Miejsce wybiera się, opracowując układ terenu. W pobliżu nie powinno być dróg, zbiorników wodnych, studni, otwartych rowów oraz innych źródeł zagrożenia. Dobrze, jeśli plac zabaw będzie lekko zacieniony, ochroni to przed udarem cieplnym w upalne dni i pozwoli dziecku spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Pożądane jest, aby plac zabaw był wyraźnie widoczny z okien, aby rodzice lub opiekunowie mogli kontrolować czas wolny dzieci. W przypadku placu zabaw, najczęściej jest on organizowany niedaleko terenów rekreacyjnych lub innych miejsc, w których dorośli spędzają dużo czasu. Lepiej jest umieścić go w pewnej odległości od sąsiadów, aby hałaśliwe gry dzieci im nie przeszkadzały. Wskazane jest, aby w pobliżu nie było delikatnych struktur ani roślin, które dziecko może przypadkowo uszkodzić.

Co powinno znaleźć się na terenie przeznaczonym dla dzieci?

Po ułożeniu nawierzchni powinny zostać zamontowane elementy zabawowo-sportowe, które będą częścią małego placu zabaw: huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, sprzęt sportowy. Ustawia się je na podporach, a w wybranych do tego miejscach umieszcza się domki do zabawy. Jeśli dziecko będzie spędzać wieczorami czas na świeżym powietrzu, można zapewnić dodatkowe oświetlenie zewnętrzne.

Zobacz koniecznie:

Huśtawka dla dzieci małych i starszych

Powinna być instalowana z niezawodnym mocowaniem, konstrukcja musi być stabilna i bezpieczna. Wysokość huśtawki uzależniona jest od wieku dziecka. Bardzo niskie konstrukcje są odpowiednie dla małych dzieci, podczas gdy większa huśtawka jest odpowiednia dla dzieci starszych. Istnieje cała gama modeli huśtawek dziecięcych. Wśród nich są całkowicie zamknięte opcje dla maluszków oraz większe modele dla starszaków. Ważne jest, aby zachować tutaj równowagę. Huśtawka powinna znajdować się na równej powierzchni. Dobrze, jeśli obok nich znajduje się miękka powłoka. W tym przypadku upadki nie są tak niebezpieczne.

Karuzele lubiane przez dzieci w każdym wieku

Karuzele są częściej używane przez małe dzieci. Dziecko dłużej zachowuje zainteresowanie urządzeniami ale nawet nastolatki je lubią. Nie musi to być zwykłe siedzisko dla jednej osoby: na placu zabaw można zamontować wersje podwójne oraz inne konstrukcje.

Piaskownica dla maluchów

Zabawy piaskowe są przydatne i interesujące dla dzieci w wieku 5-6 lat. Piaskownice występują w różnych rozmiarach i kształtach. Lepiej nie wybierać zbyt małych. Dziecko potrzebuje przestrzeni do normalnego rozwoju podczas zabawy. A mogą to zapewnić tylko naprawdę duże piaskownicy, aby było miejsce, w którym można się poruszać. Gdy maluszek dorośnie, w miejscu piaskownicy, można urządzić klomb, mały ogródek kwiatowy. Dziecko może samodzielnie zadbać o rosnące tu kwiaty.

Zjeżdżalnia zachęca do aktywności ruchowej

Powinna być stabilna, nie za wysoka. Częściej łączone konstrukcje są instalowane na placach zabaw w postaci całych kompleksów, w których zjeżdżalnia zawiera drabiny do wspinania się, poziome drążki do podciągania i inny rodzaj sprzętu.

Dom lub altana to ulubione schronienie dla dzieci

Lepiej budować je do wzrostu, aby dziecko mogło z nich dłużej korzystać. Są potrzebne do zabawy w deszczową pogodę, do cichych zajęć na podwórku – rysowania, czytania. Zaleca się zainstalowanie w środku małego stolika, ławek lub krzeseł. Domki to miejsca, w których dzieci spędzają dużo czasu bawiąc się na małym placu zabaw. Powinny być również dobierane według wieku. Niedocenianie tego czynnika może prowadzić do tego, że dziecko po prostu nie mieści się w domku, choć powinno się w nim czuć jak najbardziej komfortowo.

Wyposażenie sportowe

Mogą to być ściany wspinaczkowe, drążki poziome, drabinki wspinaczkowe, liny. Dobierane są do wieku dziecka, zajęcia na takim sprzęcie nie powinny być ani zbyt trudne, ani niebezpieczne. Na mały plac zabaw można kupić gotowe moduły zabawowo-sportowe (muszą być certyfikowane, bezpieczne dla dziecka, wystarczająco niezawodne).