Goździki jako element stylizacji ślubnej

Goździki to piękne kwiaty, które przez lata były okryte złą sławą. Wszystkiemu winna była ich popularność w okresie Polskiej Republiki Ludowej. W tamtym czasie ludzie zdawali się uważać, że są one doskonałym prezentem na każdą okazję, co przełożyło się na postrzeganie ich w mało pozytywny sposób. Na szczęście od tamtego czasu upłynęło wiele lat i dziś kwiaty te znów wracają do łask.

Coraz częściej można zauważyć je na najpopularniejszych zdjęciach w serwisie społecznościowym Instagram, a także jako ozdoby na domowych stołach. Co ciekawe, w ubiegłym roku zaczęto je wykorzystywać również w roli dekoracji ślubnych. Pomysł ten zyskał ogromną aprobatę społeczeństwa, które chętnie zaczęło uwzględniać obecność goździków na przyjęciu weselnym. Niektóre Panny Młode zdecydowały się nawet na goździkowy element w bukiecie, co w wielu przypadkach znacznie ożywiło biel sukni ślubnej. Pamiętajmy, że moda jest dziedziną wartą tego, aby w niej eksperymentować. Łamanie konwenansów i ogólnie przyjętych zasad zawsze jest dobrym pomysłem, jeśli efekt jest spójny i estetyczny.

Suknie ślubne i goździki? Dlaczego nie?

Goździki jako element stylizacji ślubnejJeszcze kilka lat temu goździki były kojarzone z kwiatowym marginesem. Przywodziły one szare wspomnienia PRL-u, kiedy to obdarowywano nimi panie domu z każdej okazji. Goździki służyły za prezenty urodzinowe, imieninowe, a także jako uzupełnienie życzeń z okazji narodzin dziecka lub rocznicy. W wielu polskich filmach opowiadających o tamtych czasach można zauważyć, że świętowanie Dnia Kobiet z udziałem tychże kwiatów, nawet wtedy nie spotykało się ze zbyt wielkim entuzjazmem pań. Na szczęście dziś pamięć o złej sławie goździków odchodzi w cień. Obecnie wydają się one nowym odkryciem modowym, które znajduje zastosowanie m.in. jako ozdoba sukien ślubnych i wesel. Niektóre pary świadomie decydują się na to, aby kwiaty te stanowiły motyw przewodni ich ślubu. Co więcej, choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, to w większości przypadków efekt takich działań jest piorunujący.

Goździki to kwiaty o bardzo wdzięcznym charakterze i wyjątkowym znaczeniu. Nie trudno zatem dojść do wniosku, że stanowią one idealną propozycję dekoracji podczas ceremonii ślubnej i wesela. Śnieżnobiała suknia ślubna, granatowy garnitur Pana Młodego, romantyczna przysięga i pastelowe goździki są po prostu idealnym połączeniem. Warto wiedzieć, że w starożytnej Grecji goździki były nazywane kwiatami bogów. Uznawano je za symbol szczęścia i dobrobytu. Twierdzono także, że obecność tych kwiatów w gospodarstwie domowym ściąga na niego boską opatrzność. Jeśli wierzyć Grekom, to goździki na ślubie są dobrą wróżbą dla nowożeńców. W końcu żadnej z wymienionych powyżej rzeczy nie powinno zabraknąć w ich pożyciu małżeńskim.

Goździki: Solo czy w bukiecie?

Goździki pięknie prezentują się solo, ale doskonale sprawdzają się także w większych bukietach. Co ciekawe, bardzo ładnie wyglądają one w zestawieniu z innymi kwiatami. Do ich największych atutów należą m.in. szeroka gama kolorów i skromny wygląd, który pomimo wszystko potrafi zapewnić niesamowity efekt. Goździki potrafią zaskoczyć, szczególnie jeśli zostaną one uwzględnione jako element aranżacji ślubnej. Kwiaty te dają ogromne pole do popisu dla organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia. Choć nie dla wszystkich fakt ten jest oczywisty, to goździki i suknie ślubne komponują się ze sobą nad wyraz dobrze.

Bajeczne kompozycje kwiatowe z udziałem goździków mogą stanowić ozdobę stołów podczas przyjęcia weselnego, a nawet występować w roli bukietu ślubnego. Interesującą opcją są także korsarze przeznaczone dla druhen. Kwiaty te pasują nawet do męskiej butonierki. Goździki to propozycja dla romantyków, którzy pragną, aby dzień ich ślubu był esencją delikatności i woleliby uniknąć przepychu. Kwiaty te najlepiej sprawdzają się podczas uroczystości o dość rustykalnym charakterze. Dobrze komponują się z wiejskim klimatem i stylem boho, ale sprawdzą się również podczas wesel organizowanych w zgodzie z założeniami glamour.

Organizacja ślubu to zadanie o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Każdy element ceremonii i przyjęcia weselnego powinien zostać gruntownie przemyślany i dobrze zaplanowany. Aby mieć pewność, że podjęte przez nas decyzje są słuszne i zgodne z obecnymi wytycznymi mody, warto wesprzeć się na opinii specjalisty. Z pewnością zdoła on rozwiać wszelkie wątpliwości związane z krojem lub kolorem sukni ślubnej, fasonem garnituru, czy też wybranymi kwiatami. Pamiętajmy, że w tym dniu nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia, zaniedbania lub kompromisy. Wszystko powinno być idealne i stanowić dokładne odzwierciedlenie marzeń i oczekiwań Państwa Młodego.

Dobrym miejscem do poszukiwania ślubnych inspiracji są niektóre portale społecznościowe takie jak Instagram czy Pinterest. Pomysły można czerpać również z pokazów mody ślubnej lub programów o tematyce wnętrzarskiej. Warto także korzystać z porad przyjaciółek, które niedawno same organizowały swój ślub. Z pewnością chętnie podzielą się z nami własnym doświadczeniem.