Czy przedsiębiorca zawsze może otrzymać pożyczkę dla firm?

Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub planują jej rozpoczęcie ma już świadomość, że zaciągnięcie pożyczki dla firmy może być koniecznością. Wiadomo, że osiąganie dochodów na własną rękę może okazać się dobrym posunięciem, ale wiąże się także z pewnym ryzykiem, które trzeba wziąć pod uwagę. Bardzo istotna jest płynność finansowa, która gwarantuje funkcjonowanie przedsiębiorstwa, jej utrata spowodowana nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie wywiązują się z płatności może szybko wpędzić właściciela firmy w poważne tarapaty finansowe.

Gdzie można ubiegać się o pożyczkę dla firm?

Prowadząc swój biznes można osiągać znaczne dochody, które wprowadzą przedsiębiorcę na nowe wyżyny możliwości rozwoju. Jednak zdarzają się także okoliczności, które wymagają podejmowania szybkich decyzji, które mogą wpłynąć na lepszy rozwój przedsiębiorstwa i konieczne są nowe środki finansowe. Jeżeli takich funduszy nie ma, przedsiębiorca zaczyna szukać banku, który udzieli pożyczki dla firm. Czy ją otrzyma? Tak, jeżeli prowadzi swoją działalność gospodarczą od roku, może wykazać się dokumentami potwierdzającymi osiągane dochody na firmowym rachunku i co ważne jest czysty w BIK (Biuro Informacji Kredytowej. A co jeżeli, wykonywał usługi bez umowy, albo potrzebuje środków na start swojej firmy? Na banki nie będzie mógł liczyć, ponieważ nie spełni wymogów, ale są instytucje pozabankowe, które do przyznania pożyczki dla firm nie potrzebują całej tej papirologii, szybko wydają decyzje i wymagają minimum formalności.  

Z jakich pożyczek dla firm może skorzystać przedsiębiorca?

Wielu pożyczkodawców posiada różne formy pożyczek, właściciel firmy znając swoją sytuację finansową i potrzeby może wybrać opcję, która spełni jego oczekiwania. Instytucje udzielające pożyczek dla firm https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lubuskie/rodzaj/przedsiebiorcow posiadają takie oferty jak:

  • Pożyczkę inwestycyjną niezbędną dla pokrycia wydatków na zwiększenie kapitału (np. zakup urządzeń, zapasów)
  • Pożyczkę płatniczą niezbędną dla zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstwa
  • Pożyczkę pomostową dla rozwoju przedsiębiorstwa po otrzymaniu uzyskaniu pozytywnej opinii
  • Pożyczkę obrotową na realizowanie bieżących wydatków przedsiębiorstwa
  • Pożyczkę technologiczną dla wsparcia rozwoju technologii podczas wytwarzania dóbr.

Korzyścią uzyskania takiej pożyczki dla firm jest szansa na przedłużenie zobowiązania finansowego, co eliminuje wymóg błyskawicznego spłacania długu. Instytucje finansowe udzielające pożyczek oferują elastyczne kwoty oraz okresy ich spłat, co jest znaczącym wsparciem dla polskich przedsiębiorców. Szukając szybkiego źródła wsparcia finansowego dla swojej firmy, trzeba przeprowadzić analizę ofert instytucji pożyczkowych. Godne uwagi oferty to na przykład przyznanie pożyczki dla firmy, która dopiero rozpoczyna swoją działalność lub możliwość zawieszenia jej spłaty na przykład na rok. Trzeba przyznać, że to korzystne oferty, które mogą pomóc niejednemu przedsiębiorcy w wydostaniu się z poważnych problemów finansowych.

Pożyczki dla firm należących do sektor małych i średnich przedsiębiorstw

Na polskim rynku działa największa ilość małych i średnich przedsiębiorstw, które generują największe dochody dla polskiej gospodarki. Co więcej, wykazano, że wytwarzają około 70% PKB i zatrudniają około sześciu milionów pracowników. Przedsiębiorcy dobrze radzą sobie z zarządzaniem i rozwojem swoich firm, jednak czasami przychodzi gorszy okres, w którym ich płynność finansowa jest niestabilna. W takich sytuacjach nie zawsze mogą spełnić kryteria banków i zwracają się do instytucji pozabankowych, które nie stawiają rygorystycznych wymagań. Firmy finansowe udzielające pożyczek dla firm, posiadają specjalne oferty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw zapewniając im stabilizację.  

Czy możliwe są pożyczki bez BIK?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mają świadomość, że Biuro Informacji Kredytowej może pogrzebać ich starania o przyznanie pożyczki w banku. W tym rejestrze jest każdy z przeszłością kredytową bez względu czy dotyczy ona karty kredytowej czy kredytu czy nawet pełnienia roli poręczyciela. BIK pozwala bankom rozpoznać nieuczciwych klientów. Jak więc instytucje pozabankowe radzą sobie z monitorowaniem wiarygodności osób ubiegających się o pożyczki dla firm? Firmy pożyczkowe, które nie mają dostępu do danych BIK, mogą korzystać z KRD czy rejestru nierzetelnych dłużników. Czy  podają w ofercie, że udzielą pożyczki bez BIK? Istnieje możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania, ale są pewne obostrzenia, a mianowicie, pożyczkę dla firmy mogą uzyskać małe firmy bez BIK, ale na okres nie dłuższy niż 90 dni. Może również być wymagane poręczenie czy zabezpieczenie rzeczowe, które zabezpieczy kwotę pożyczki. Co z kwotą pożyczki bez BIK? Kwota zadłużenia najczęściej nie jest większa niż 100 000 złotych. Wymaganie odnośnie długości czasu działania firmy ubiegającej się o pożyczkę to pół roku. Działają oczywiście na rynku usług pozabankowych firmy, które nie wymagają zaświadczeń o BIK ani też zaświadczenia o dochodach, ale jest ich niewiele.