Dom dla seniora – gdzie spędzić jesień życia?

Dom dla seniora – gdzie spędzić jesień życia? W Polsce jest coraz więcej osób starszych, schorowanych i potrzebujących opieki, często przez 24 godziny na dobę. Nie wszyscy mają rodzinę i bliskich, którzy są w stanie zapewnić wymaganą opiekę i towarzystwo. Obecnie młodzi ludzie pracują znacznie więcej niż 8 godzin, żyją w ciągłym biegu, dlatego nie są w stanie zająć się schorowanym dziadkiem lub babcią. Nie zawsze też mają na to ochotę.

Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwa, wymaga poświęcenia, a nie wszystkich na to stać. Wiele osób boli podróżować, spędzać czas ze znajomymi, niż dotrzymywać czasu niedołężnym członkiem rodziny . W takim wypadku rozwiązaniem jest dom dla seniorów, zwany inaczej domem spokojnej starości czy domem opieki. Są to miejsca, gdzie osoby starsze mają zapewnioną nie tylko opiekę, ale i towarzystwo osób w podobnym wieku.

Domy dla seniora – jakie instytucje są dostępne dla seniorów?

Domy spokojnej starości różnią się standardem, ilością pensjonariuszy, a także formą zarządzania. Dwa główne typy domów opieki to instytucje państwowe i prywatne. 

  • Państwowe domy opieki – są to ośrodki zarządzane przez państwo, ich standard jest najczęściej niższy od tych, mających prywatnych właścicieli. Domy spokojnej starości znajdują się w każdym mieście, przyjmują osoby, które są zameldowane w mieście lub gminie, pod który podlega dom opieki. Przyjmują osoby, które ze względu na wieku i brak bliskiej, chętnej do pomocy rodziny, są niezdolne do samodzielnej egzystencji i wymagają stałej opieki. Niestety, aby dostać się do państwowego domu dla seniorów, trzeba odczekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Liczba chętnych przekraczają możliwości ośrodków, więc rzadko kiedy zainteresowani przyjmowani są od ręki. Opłaty za pobyt w państwowych instytucjach są regulowane przez prawo, uiszcza je sam pensjonariusz lub osoby z najbliższej rodziny. Ceny są uzależniane od kwoty emerytury oraz dochodów członków rodziny. Warunki w państwowych ośrodkach są bardzo różne. Każdy tego typu ośrodek musi zadbać o podstawowe potrzeby mieszańcowy, tzn. musi zapewnić wyżywienie, opiekę lekarską, pomoc w utrzymaniu czystości. Seniorzy, w zależności od warunków panujących w ośrodku, mieszkają w pokojach 1-4 osobowych. O ich zdrowie dbają pielęgniarki, opiekunki, na dyżury przychodzą lekarze. Osoby starsze mają zapewnioną potrzebną rehabilitację, prowadzone są zajęcia grupowe, gimnastyczne, organizowane spotkania z ciekawymi gośćmi. 
  • Prywatne domy dla seniorów – tego typu ośrodki czasami mocno różnią się od instytucji państwowych. Często bardziej przypominają hotele niż miejsca na spędzenie starości. Ich wadą jest wysoka cena, bo za miesięczny pobyt trzeba płacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Domy spokojnej starości o najwyższym standardzie oferują samodzielne pokoje, dobrze wyposażone, zdrowe, świetnie zbilansowane posiłki, stałą opiekę lekarza i pielęgniarki. W ramach rozrywki seniorzy mają organizowane wycieczki, koncerty, ciekawe spotkania, ośrodki zapewniają dostęp siłowni, sauny, itp. Ze względu na wysoką ceną, na pobyt nie czeka się długo, często można dostać się kilka dni po wybraniu ośrodka. Seniorzy mogą zabrać ze sobą kota lub psa, co jest niedopuszczalne w ośrodkach państwowych. Istnieją również ośrodki prywatne o niższym standardzie, które kosztują mniej, a warunki są przyzwoite. Wiele z nich położonych jest w spokojnej, zielonej okolicy, która zapewnia relaks i odpoczynek. 

 Jak wybrać dom dla seniora?

Wybór ośrodka, w którym bliska osoba ma spędzić resztę życia nigdy nie jest łatwy. Najlepiej zrobić to wspólnie, senior powinien zdecydować, gdzie chce mieszkać. Najrozsądniej wybrać miejsce blisko rodziny, dzięki czemu obie strony będą mogły się odwiedzać. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić warunki, porozmawiać z lokatorami i opiekunkami. Istotne są warunki sanitarne, trzeba sprawdzić, czy w ośrodku dba się o czystość, czy seniorzy mają zapewnioną zdrową dietę i opiekę medyczną. Warto dowiedzieć się, czy można odwiedzać seniora przez cały dzień, czy są w tej kwestii jakieś ograniczenia. W internecie często można znaleźć opinie o danym ośrodku, można je przeczytać, aby upewnić się o słuszności wyboru. Jeżeli dom opieki jest prywatny, musi mieć odpowiednie zezwolenia, tym również warto się zainteresować. 

Dom dla seniora – czy do dobre rozwiązanie?

Dom dla seniora - gdzie spędzić jesień życia?
Dom dla seniora – gdzie spędzić jesień życia?

Jesień życia najlepiej spędzić w gronie najbliższej rodziny, która zapewnia wsparcie, towarzystwo i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Niestety nie zawsze jest to możliwe i w takiej sytuacji dom spokojnej starości jest korzystnym rozwiązaniem. Czasami osoby starsze same decydują się w nim zamieszkać. Wolą takie rozwiązanie niż pobytu u rodziny, która rzadko przebywa w domu. Dzięki temu nie czują się samotne, w domu opieki mają towarzystwo i rozrywkę. Domy opieki są także korzystną opcją dla osób schorowanych, które wymagają ciągłej opieki pielęgniarki, w domu ciężko zapewnić im dobre warunki. Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości powinna być podjęta z seniorem, nie można wysłać tam osoby wbrew jej woli. Ważne jest, aby nie zapomnieć o przebywającej w ośrodku osobie, regularnie ją odwiedzać i w miarę możliwości zapraszać do domu na święta czy wakacje.