Ile kosztuje ozonowanie?

Ozonowanie mieszkań to usługa, która istnieje na rynku od dłuższego czasu, ale dopiero od niedawna cieszy się sporą popularnością. Dotychczas wykorzystywano metodę, aby usunąć z jej pomocą insekty, zapach wilgoci, papierosów, pleśń lub grzyb. Okazuje się również skuteczna w niszczeniu bakterii i grzybów. Na czym polega metoda? Kiedy warto ją wykorzystać?

 

Kiedy zdecydować się na ozonowanie?

Jeszcze do niedawna ozonowanie stosowano w celu dezynfekcji basenów czy czyszczenia klimatyzacji. Dzisiaj wykonuje się ozonowanie biur, mieszkań, samochodów, instytucji publicznych czy placówek medycznych. Domowe ozonowanie warto przeprowadzić, jeśli w domu pojawiły się insekty lub chcemy pozbyć się alergenów. Ozonowanie pomieszczeń służy również niwelowaniu przykrych zapachów, grzyba, pleśni, wirusów, bakterii i pozostałych drobnoustrojów. Sprawdza się szczególnie w przypadku alergików i osób, które cierpią na choroby układu oddechowego. Dzięki dezynfekcji pomieszczenie jest odświeżone i pachnące. Nie sposób osiągnąć taki efekt, wybierając konwencjonalne sprzątanie. Po zakończonym ozonowaniu pomieszczenie pozostaje czyste i pachnące świeżością. Poprawie ulega także jakość powietrza, co poprawia oddychanie.

 

Czy ozonowanie jest skuteczne i bezpieczne?

Ozon to nietrwały gaz, który ulega szybkiemu rozkładowi na cząsteczki tlenu. Po krótkim czasie od zakończenia ozonowania, pomieszczenie jest ponownie gotowe do użytku. Jeśli zachowamy wszystkie sodki bezpieczeństwa i prewencji, procedura jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i otoczenia. To oznacza, że nie powoduje uszkodzeń materiałów i przedmiotów. Stanowi alternatywę dla popularnego chlorowania. Jest od niego 3000 razy szybszy i 50 razy skuteczniejszy. Dzięki temu ozon szybko wnika w tapicerkę mebli, dociera do szczelin i zakamarków, odkażając i czyszcząc. Dzięki temu ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych technik dezynfekcji. Zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, jest również bezpieczne. W związku z tym nie wolno przebywać w pomieszczeniu, w którym prowadzone jest ozonowanie, a po jego zakończeniu, należy je wywietrzyć. Po pół godzinie można je ponownie użytkować.

 

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?

Nie sposób wskazać jednoznacznie cenę za ozonowanie. Dlaczego? Wpływ na cenę usługi ma kilka czynników. Poza tym istnieją dwie kluczowe formy naliczania opłat. Pierwsza polega na tym, że firma podaje cenę za metr kwadratowy ozonowanego mieszkania. W związku z tym im większy metraż, tym wyższa cena usługi. Najczęściej wymiary nie są związane z wysokością pomieszczenia. Wyjątkiem są obiekty, w których wysokość wynosi więcej niż 3,5 m. W takich przypadkach firma ustala cenę indywidualnie z klientem, biorąc pod uwagę specyficzne parametry. Druga opcja rozliczeń to cena na godzinę pracy urządzenia. Stawki mogą być naprawdę różne.  Najczęściej cena określana jest na poziomie 50 złotych za pierwszą godzinę pracy generatora. Każda kolejna może kosztować więcej- odpowiednio nawet 100 złotych za każdą kolejną. Wybór metody jest podyktowany specyfiką pomieszczenia i opłacalnością dla tych specyficznych warunków. Większość firm, która oferuje ozonowanie, decyduje się na jedną z opcji rozliczania usługi. Bardzo rzadko oferują rozwiązanie mieszane.

 

Od czego zależy cena ozonowania pomieszczeń?

Okazuje się, że wspomniana forma rozliczeń, to nie wszystko co dotyczy ceny usługi ozonowania. Wpływ na ostateczny koszt czyszczenia ma kilka czynników. Przede wszystkim powierzchnia budynku czy pokoju. Choć jest to istotny wyznacznik wartości usługi, to nie jedyny. Kolejnym jest dostępność tego typu usług w konkretnej lokalizacji, a także zapotrzebowanie na nie. Zwykle firmy zajmujące się ozonowaniem częściej działają w dużych miastach i aglomeracjach. W związku z tym ceny będą tam odpowiednio niższe w porównaniu do wsi i miasteczek. W tym wypadku cena może wynikać również z konieczności dłuższego dojazdu. Okazuje się, że cennik może też wyglądać inaczej dla osób prywatnych i klientów biznesowych. Właściciele hal produkcyjnych, instytucji publicznych czy szpitali często decydują się na regularne zamawianie usługi, a dodatkowo posiadają duże powierzchnie do czyszczenia. To przekłada się na większy zysk dla firm. W związku z tym są w stanie zaproponować atrakcyjne rabaty i promocje, które są rzadziej spotykane w przypadku klientów indywidualnych.

Co warto zapamiętać o ozonowaniu? To metoda czyszczenia i dezynfekcji, która jest skuteczniejsza niż standardowe, w tym również chemiczne sposoby. Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności jest w pełni bezpieczna, nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia, życia ani jakości przedmiotów. Poza tym jest również neutralna dla środowiska. Nie wytwarza żadnych chemicznych produktów ubocznych. Po zakończeniu zabiegu pozostają wyłącznie cząsteczki tlenu, które przemieszczają się w powietrzu. Poza tym metoda znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Służy nie tylko dezynfekowaniu pomieszczeń, ale również wnętrza samochodów i klimatyzacji czy ubrań.