Ile za pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby to dla zdecydowanej większości osób traumatyczne przeżycie. Po śmierci chcemy godnie pożegnać zmarłego. Z tego też względu urządzamy mu ceremonię pogrzebową. Zorganizowanie wszystkiego jest niezmiernie trudne, zwłaszcza jeśli jesteśmy pogrążeni w żałobie. Warto jednak wiedzieć, co należy zorganizować i jaki jest koszt ceremonii pogrzebowej. Okazuje się bowiem, że koszt pogrzebu jest całkiem spory i może przekraczać kwotę otrzymaną w ramach zasiłku pogrzebowego.

Ile trzeba zapłacić księdzu?

Organizując pogrzeb należy być przygotowanym na naprawdę różnego rodzaju koszty. Jeżeli pogrzeb organizowany jest w obrządku rzymskokatolickim, trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia księdza. Wiele osób zastanawia się więc nad tym, jaką kwotę trzeba zapłacić księdzu. Okazuje się, że kwota ta może być różna. Wiele zależy bowiem od miejsca, w którym organizowany jest pogrzeb. Koszty związane z pogrzebem w dużych miastach są zazwyczaj większe. Koszty pogrzebu w parafiach wiejskich są zdecydowanie niższe. W niektórych parafiach dostępne są cenniki usług kapłana, w tym pogrzebowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu parafiach takich cenników nie ma. Wówczas należy samemu ocenić, jak wiele trzeba zapłacić za organizację ceremonii pogrzebowej. Oczywiście zawsze możemy zapytać o to księdza lub znajomych osób, które organizowały pogrzeby. Warto byłoby również zastanowić się nad tym, jak wiele możemy przeznaczyć na zapłatę. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że nie każdy człowiek dysponuje nieograniczonymi funduszami. Niektórzy ludzie mają naprawdę niewiele oszczędności, a koszty pogrzebu mogą ich przerastać. Należy pamiętać, że tak naprawdę żaden ksiądz nie ma prawa żądać określonej kwoty za organizację pogrzebu. Sakramenty są bowiem dostępne dla każdego zainteresowanego za darmo. Warto mieć tego świadomość i zapłacić kapłanowi tyle, ile jesteśmy w stanie.

Jaki jest koszt transportu ciała?

Jeżeli organizujemy pogrzeb, musimy liczyć się nie tylko z koniecznością opłacenia księdza. Konieczne jest również opłacenie innego rodzaju usług. Trzeba pamiętać o tym, że najkosztowniejsze jest zawsze przewiezienie ciała. Zazwyczaj ciało zabierane jest z domu przez zakład pogrzebowy, który następnie przewozi ciało w dniu pogrzebu do kościoła. Oczywiście na tym nie koniec. Ceremonia pogrzebowa odbywa się przecież nie tylko w kościele, ale i na cmentarzu, gdzie następuje złożenie ciała do grobu. Nie sposób nie zauważyć, że kosztami obarczone jest również wykopanie grobu i zasypanie trumny. Jakie są więc koszty związane z transportem ciała zmarłego? Otóż mogą one wynieść od 1000 do nawet 2000 złotych. Z reguły wyższe koszty są w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Warto byłoby więc dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Zakład pogrzebowy posiadający dużą ilość pozytywnych opinii ma szansę nam pomóc. Warto jednak osobiście przenalizować cenniki poszczególnych firm pogrzebowych. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną cenowo oraz jakościowo.

Jakie jeszcze koszty należy mieć na uwadze?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że koszt transportu ciała i opłacenia księdza to nie wszystko. Konieczne jest również zapłacenie z odpowiednie przygotowanie ciała zmarłego. Może on zostać ubrany w wybrane wcześniej ubranie. Należy również mieć świadomość tego, że pracownicy zakładu pogrzebowego mogą zrobić makijaż osobie zmarłej, jeżeli tego właśnie sobie życzymy. Trzeba także pamiętać o tym, że dość kosztowny jest również zakup trumny. Trumna może być wykonana z różnego rodzaju drewna i może posiadać rozmaity kolor. Warto kierować się przy wyborze trumny przede wszystkim swoimi własnymi preferencjami. Nie należy także zapominać o organizacji stypy. Oczywiście konsolacja nie jest koniecznością. Niemniej jednak, wiele osób stara się ją zorganizować. Warto mieć świadomość tego, że stypa może zostać zorganizowana zarówno w domu, jak i w lokalu. Jeżeli chodzi o dom, najczęściej jest to dom rodzinny osoby zmarłej. Nie sposób nie zauważyć, że koszt organizacji stypy w lokalu może być o wiele wyższy niż koszt jej organizacji w domu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że organizowanie stypy w lokalu jest zazwyczaj wygodniejsze. Nie musimy martwić się gotowaniem, a także serwowaniem poszczególnych potraw. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie korzyści wynikają z organizowania stypy. Okazuje się jednak, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim mamy możliwość ugoszczenia krewnych przybyłych z daleka. Na tym jednak nie koniec. Dzięki organizacji stypy będziemy mogli pożegnać osobę zmarłą poprzez wspominanie jej. Warto wspominać osobę zmarłą miło, wymieniać się wspomnieniami o niej. Dzięki temu na dłużej pozostanie ona żywa w naszej pamięci. Nie należy jednak zapominać o tym, że dla osób pogrążonych w głębokiej żałobie udział w stypie może być niemożliwy. Nie należy więc zmuszać się do tego na siłę. Bierzmy udział w konsolacji jedynie wówczas, gdy czujemy taką potrzebę.