Jak usunąć plamy z wykładzin dywanowych?

Jak usunąć plamy z wykładzin dywanowych? Dywany są używane zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Tak jak hydroizolacja dachu chroni dom przed żywiołami i zimnem, tak wykładzina stanowi barierę ochronną dla podłóg. Dywan na podłodze również skutecznie wycisza pomieszczenie, tworząc przyjemną atmosferę. Jednak zwykle szybciej się brudzą, szczególnie w miejscach, w których mieszkają dzieci i zwierzęta domowe. Lub są narażone na duży ruch. W związku z tym pojawia się pytanie, jak pozbyć się brudu i planów. Oczywiście możesz je usunąć samodzielnie lub skorzystać z usług firmy sprzątającej. Jak zatem pielęgnować dywan komercyjny?

Jakie kwestie są ważne przy usuwaniu plam?

W niektórych przypadkach całkowite usunięcie plamy może nie być możliwe. Ciemne substancje, takie jak lakier do paznokci, mogą powodować trwałe przebarwienia podłóg PCV. Niektóre tworzywa sztuczne mogą również nie reagować na stosowane środki czyszczące. Aby uniknąć takich efektów, warto wcześniej przetestować. Jeśli chemikalia zadziałają na mały kawałek materiału, zadziałają na całą powierzchnię wykładziny obiektu.

Jak usunąć plamy z wykładzin dywanowych?

Druga zasada to jak najszybsze usuwanie zabrudzeń. Tym samym ograniczymy negatywne skutki zabrudzeń, w tym ryzyko powstania przebarwień. Pozostawienie plamy na tkaninie przez dłuższy czas może również utrudnić jej usunięcie. Jak rozpocząć czyszczenie dywanu? Najpierw zaczynamy od stałych elementów, takich jak guma do żucia. Na przykład możesz użyć szpatułki. I odwrotnie, mokre plamy należy najpierw wytrzeć do sucha, na przykład bawełnianą szmatką. Niewłaściwe jest używanie kolorowych materiałów, które poplamią dywan. Po całkowitym wyschnięciu dywanu czas przystąpić do czyszczenia. Przed właściwym czyszczeniem testujemy środki chemiczne. Jeśli nie obserwujemy negatywnych skutków, można to odnieść do całości. Aby to zrobić, delikatnie wytrzyj czystym ręcznikiem. Nie nadaje się do wykonywania dynamicznych ruchów ani używania pędzli. Zaczynamy od zewnętrznej krawędzi i przesuwamy się w kierunku środka, aby spowodować deformację włókien.

Ostatnim etapem usuwania plam jest spłukanie wodą lub kwaśnym preparatem o pH 4-7. Jeśli materiał jest mokry lub mokry, ponownie używamy szmatki. Suszymy dywan, aż jesteśmy zadowoleni. W przypadku uporczywych plam powtórz cały proces z większą ilością detergentu. Jeżeli plama jest zaschnięta lub powstała w wyniku silnie zabrudzonego preparatu, nie da się jej usunąć. Na skuteczność czyszczenia wpływa kilka czynników: rodzaj plamy, struktura dywanu lub czas przebywania dywanu. Przed użyciem środka czyszczącego sprawdź jego skład. Preparat należy dostosować do rodzaju wykładziny podłogowej i jej właściwości. Postępuj również zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Jak usunąć pojedyncze plamy?

Czasem mamy do czynienia z plamami powstałymi z działania określonych substancji. Dlatego istnieją specjalne sposoby na ich usunięcie. Użyj rozpuszczalników, aby usunąć plamy z sosu, czekolady i tłuszczu. Z kolei krew, czerwone wino, mocz i farbę lateksową należy spłukać zimną wodą, a następnie przetrzeć środkiem do czyszczenia dywanów. Sok z cytryny i zimna woda rozjaśnią plamy z kawy i herbaty. Krople lakieru do paznokci można usunąć acetonem. Z drugiej strony tusz do drukarki i plamy z rzęs są traktowane alkoholem.

Jakie błędy popełniamy przy usuwaniu plam?

wykładziny dywanowe obiektowe Kraków

Chociaż usuwanie plam może wydawać się proste, istnieje wiele błędów, które można popełnić. Im więcej popełnisz błędów, tym mniej skuteczne będzie czyszczenie. Najczęstszym błędem jest wybór niewłaściwego detergentu. Wtedy wiele osób używa zbyt dużej ilości detergentu, a ponadto rozprowadza go w różnych kierunkach. To z kolei może uszkodzić włókna dywanu. Woda zniknęła, plama nadal tam była, a dywan nadal był w nieładzie. W ten sposób możesz również wepchnąć pozostały brud w głębsze warstwy dywanu. Z drugiej strony użycie silnego odplamiacza o wysokim pH może trwale odbarwić materiał.

Jak chronić dywan przed plamami z kurzu?

Chociaż istnieje wiele sposobów ochrony dywanu przed brudem, nigdy nie są one w 100% niezawodne. Ze względu na konstrukcję i materiał dywanów są one bardziej podatne na plamy. Obecność zwierząt, duży ruch w biurze i małe dzieci to czynniki zwiększające ryzyko infekcji. Aby je zredukować, można użyć namaczania, które zapobiega przywieraniu plamy. Może być stosowany na każdym materiale oprócz wełny. Szukaj w nim lanoliny.

Podsumowując, dywaniki działają jak izolacja dachu płaskiego, powstrzymując zimno, które rozwija się w pobliżu podłogi. Pełni również funkcję dekoracyjną. Aby jednak jak najdłużej wyglądały dobrze, dywany powinny być odpowiednio pielęgnowane i regularnie czyszczone.