Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli wybieramy drzwi zewnętrzne

Wybór drzwi to jedna z ważniejszych decyzji, które przyjdzie nam podjąć, jeśli chcemy należycie zadbać bezpieczeństwo mieszkania, domu czy lokalu użytkowego. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych?

Normy Unii Europejskiej dotyczące drzwi zewnętrznych

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są… normy unijne. Od jakiegoś czasu, drzwi zewnętrzne objęte są listą konkretnych regulacji, które przynależą do listy Polskich Norm. Jest to jednak jedynie formalność, jako że drzwi niespełniające odpowiednich wymogów najprawdopodobniej nie zostaną dopuszczone do sprzedaży.
Minimalne wymagania narzucone na producentów drzwi przez Unię Europejską mają służyć przede wszystkim bezpieczeństwu domowników. Jedną z takich zasad jest ściśle określone minimum wymiarów, które w przypadku drzwi zewnętrznych wynosi 90x200cm.

Istotna jest klasa wytrzymałości skrzydła drzwiowego

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli wybieramy drzwi zewnętrzne.Drzwi podzielone są na konkretne klasy, z których większość jest raczej rzadko spotykana. Te wyposażone w specjalistyczne systemy antywłamaniowe, czyli drzwi zewnętrzne klas najwyższych, przydają się głównie w oddziałach banków i tym podobnych instytucjach. Tego typu drzwi należą do klas szóstej i siódmej, jednak my, poszukując drzwi wejściowych do mieszkania w bloku lub domku jednorodzinnego, będziemy rozglądać się raczej za reprezentantami klas trzeciej i czwartej.
Drzwi zewnętrzne powinny przede wszystkim chronić nasze mieszkanie lub dom. Najistotniejsze będą więc odpowiednie, antywłamaniowe zamki oraz wytrzymałość materiałów, z których producent wykonał dany model. Chociaż takie podejście może wydawać się intuicyjne, duża część klientów poszukujących drzwi zbyt dużą wagę przykłada do ich walorów estetycznych, co jest ogromnym błędem. Pierwszym i najważniejszym punktem są bowiem odpowiedniej jakości materiały. 

 

Wytrzymałość materiałów — drewno, stal, włókno szklane — czym się różnią?

Lista tworzyw, z których mogą zostać wykonane drzwi, jest bardzo długa. Począwszy od różnego rodzaju sklejek, przez aluminium i stal czy plastik, aż po rozchwytywane ze względu na atrakcyjny wygląd drewno. Jeśli poszukujemy nieco egzotycznych materiałów o unikalnej charakterystyce, niektórzy producenci pozwalają nam także wybrać ze swojej oferty drzwi zewnętrzne z włókna szklanego.

Drzwi przyjemne dla oka

Estetyka nie zawsze jest jednym z priorytetów, jednak wybierając drzwi zewnętrzne, klienci detaliczni poświęcają im sporo uwagi. Poszukując kompromisu, powinniśmy najpierw znaleźć model, który odpowiada naszym potrzebom w kwestiach bezpieczeństwa, by później z tego wąskiego grona wyłonić zwycięzcę, zwracając uwagę na design.
Jednymi z najsłabszych są drzwi zewnętrzne wykonane z materiałów takich jak drewno z drzewa iglastego. Z tego powodu — jeśli potrzebujemy solidnych drzwi wejściowych, być może warto rozważyć inną opcję i to bez względu na urodę danego modelu.
Kolejnymi na liście są drzewa sklejkowe i drewniane, które mają swoje zalety, jednak wadą takiego rozwiązania należy się dokładnie przyjrzeć. Chociaż zwykle wyglądają estetycznie i łatwo utrzymać je w dobrym stanie poprzez odpowiednią konserwację — materiały te cechują się raczej średnią wytrzymałością.
Metal i włókno szklane należą do grupy materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością. Ich wadą jest fakt, iż choć w normalnych warunkach uszkodzić je dosyć ciężko, gdy do tego dojdzie, naprawa może okazać się co najmniej utrudniona lub nawet niemożliwa. W takim przypadku będziemy zmuszeni do zakupu nowych drzwi zewnętrznych, co może okazać się dość sporym wydatkiem.
Warto wspomnieć również o drzwiach szklanych, które, choć bardzo rzadko pełnią funkcję drzwi wejściowych, w pewnych przypadkach mogą dać nam ciekawą alternatywę. Mimo wszystko, modele szklane szerzej wykorzystywane są raczej w roli drzwi balkonowych bądź drzwi do pomieszczeń znajdujących się wewnątrz danego budynku.

Jeśli szukamy przede wszystkim wysokiej wytrzymałości, należy raczej porzucić myśl o drewnianych ościeżnicach

Jeśli szukamy przede wszystkim wysokiej wytrzymałości, należy raczej porzucić myśl o drewnianych ościeżnicach, na których zamontowane zostaną drzwi zewnętrzne. W porównaniu z metalem drewniane ramy wytrzymają zdecydowanie mniej i z tego względu należy ich unikać. Jeśli jednak należymy do zagorzałych miłośników drewna, możemy w ostateczności zdecydować się na konstrukcje z drewna wzmocnionego.

Zamek antywłamaniowy — jeden z najważniejszych elementów drzwi zewnętrznych

Dbając o bezpieczeństwo, najczęściej decydujemy się na zamki antywłamaniowe. To odpowiedni wybór, jednak należy poszukać modeli wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub mosiądzu. Istotne okażą się także wytrzymałe zawiasy i okucia drzwi, które dodatkowo podwyższą standard bezpieczeństwa.
Należy pamiętać, by przy zakupie drzwi zapoznać się z ich dokumentacją i sprawdzić, czy posiadają specjalne certyfikaty gwarantujące wysoką jakość produktu i co za tym idzie -bezpieczeństwo. Podobne dokumenty wydają między innymi odpowiednie wydziały policji.