Czym kierować się podczas wyboru maszyn rolniczych?

Gospodarstwa rolnych, które chcą odnieść sukces, muszą być zmechanizowane w jak największym stopniu. Tylko w ten sposób można zadbać o usprawnienie pracy i poprawę zbiorów. Właśnie dlatego rolnicy decydują się zaopatrzyć w liczne maszyny rolnicze. Na ogół wiąże się to jednak z inwestycją sporej ilości środków finansowych, jeśli zależy nam na zakupie porządnych produktów. Dlatego też warto zdobyć wiedzę z zakresu najpopularniejszych maszyn rolniczych, aby móc wybrać takie modele, które posłużą nam przez długi czas.

Traktor – klasyczna maszyna rolnicza

Głównym zadaniem tego typu maszyn rolniczych jest przemieszczanie urządzeń, pojazdów oraz innych maszyn pozbawionych własnego napędu. Elementy współpracujące z traktorem na ogół montowane są przy użyciu trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ). W przypadku większości modeli montowany jest on z tyłu pojazdu. W nowoczesnych maszynach rolniczych możemy spotkać się jednak z układem zawieszenia ulokowanym z przodu. Ciągniki rolniczy, zwane powszechnie traktorami, używane są przede wszystkim do prac transportowych oraz polowych. Z tego powodu odznaczają się kilkoma cechami charakterystycznymi. Chodzi mianowicie o uniwersalność, zwrotność, stosunkowo niski nacisk jednostkowy na glebę oraz efektywne własności związane z poruszaniem się w terenie.

Większość ze współcześnie produkowanych ciągników rolniczych możemy podzielić na trzy główne typy. Pierwsze z nich to ciągniki kołowe o mocy poniżej 310 KM. Zazwyczaj posiadają napęd na tylną oś. W przypadku napędu na obie osie, moc takiej maszyny rolniczej może sięgać nawet 600 KM. Z kolei najsłabsze dostępne modele ograniczają się do poziomu 50 KM. Oba typy są przystosowane do transportu drogowego. Małe gospodarstwa powinny rozważyć zakup kompaktowej maszyny rolniczej o mocy nieprzekraczającej 50 KM. Jeśli potrzebujemy urządzenia, które będzie doskonale funkcjonowało w bardziej wymagających warunkach, najlepiej postawić na ciągniki gąsienicowe. Ich układ jezdny składa się z gąsienic wykonanych z nie ścieralnej gumy. Co więcej, są one dodatkowo zbrojone stalą. Sprawdzają się przy bardzo ciężkich pracach. Tego typu napęd sprawia, że poradzą sobie również na terenach podmokłych. Oprócz tego dostępne są maszyny rolnicze półgąsienicowe. Posiadają gąsienicowy wózek na przynajmniej jednej ze swoich osi.

Jak wybrać porządny ciągnik rolniczy?

Z pewnością musimy określić przeznaczenie naszego traktora. W tym niezbędna jest wiedza na temat powierzchni gospodarstwa, rodzaju gleby oraz posiadanego przez nas sprzętu. Należy także ustalić, do czego będziemy głównie używać danej maszyny rolniczej. Przeglądając modele dostępne na rynku, moc traktora musi być adekwatna do wielkości terenu, na którym będziemy go używać. W przypadku gospodarstwa o powierzchni nieprzekraczającej 10 hektarów, w zupełności wystarczy nam model z mocą pomiędzy 24 a 28 kW. Gospodarstwo 15-hektarowe wymaga jednak silniejszej maszyny  – optymalnym wyborem będzie traktor o mocy 35 kW. Im większe jest nasze gospodarstwo, tym silniejszego ciągnika rolniczego potrzebujemy. Po zebraniu wszystkich istotnych informacji będziemy w stanie określić wymagane parametry poszukiwanej przez nas maszyny rolniczej. Potem pozostaje nam wybrać solidnego producenta i zdecydować ile pieniędzy jesteśmy gotowi wydać na ten zakup. Warto bliżej przyjrzeć się używanym maszynom rolniczym. Pozwala to na znaczące obniżenie kosztów wyposażenia się w traktor. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu stanu prawnego danej maszyny przed jej zakupem. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie numerów nadwozia oraz silnika. Następnie trzeba je porównać z dowodem rejestracyjnym maszyny. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z policją, aby upewnić się, czy dana maszyna nie jest kradziona. W ten sposób możemy uchronić się przed niepotrzebnymi komplikacjami. Niektóre używane ciągniki mogą być zastawione w banku lub posiadać kilku właścicieli.

Na czym się skupić podczas sprawdzania stanu technicznego ciągnika?

Jednakże najważniejszym krokiem jest zweryfikowanie stanu technicznego danej maszyny rolniczej. Najlepiej zacząć od sprawdzenia licznika motogodzin, gdyż może on posłużyć jako dobry wskaźnik ogólnej kondycji maszyny. Co więcej, musi on sprawnie działać, w przeciwnym razie coś może być nie tak z danym ciągnikiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmierzenie ciśnienia oleju przy użyciu specjalnego miernika. Potem pozostaje uruchomić traktor i odbyć jazdę próbną. Szczególną uwagę zwraca się między innymi na zapłon i silnik. Jeśli ten pierwszy działa bez problemu, to można założyć, że zarówno pompa paliwa, jak i akumulator są w pełni sprawne. Natomiast silnik stanowi serce ciągnika i w żadnym wypadku nie może wydawać żadnych niepokojących dźwięków. Trzeba również sprawdzić, czy nie ma wycieku płynów. Sprawnie działający traktor powinien cechować się dużą płynnością zmiany biegów. Co więcej, należy sprawdzić, czy obie strony hamulców działają optymalnie. Warto przeprowadzić próbne gwałtowne hamowanie. Na koniec warto zweryfikować stan oleju i opon. Bieżnik w używanej maszynie rolniczej nie powinien być zużyty więcej niż do połowy.