Jak wybrać kamery cofania?

Niezależnie od wielkości samochodu parkowanie w zatłoczonym miejscu może być naprawdę problematyczne. Zamiast zastanawiać się, czy nie powstaną z tego powodu jakieś szkody, lepiej zakupić kamerę cofania, które ułatwi cały proces i pozwoli uniknąć różnego rodzaju trudności. Nawet jeśli samochód ma kilkanaście lat, można bez problemu zamontować w nim takie urządzenie. Warto też wiedzieć, że kamery cofania są stosunkowo tanie, dlatego nie należy liczyć się z kosztem rzędu kilku tysięcy. Budżetowa wersja to zaledwie kilkaset złotych. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, planując tego typu zakup? Okazuje się, że kamera składa się nawet z kilku istotnych elementów, które decydują o jej funkcjonalności.

Kamery cofania- miejsce montażu

Wystające kable czy słabej jakości obudowa kamerki mogłyby widocznie oszpecić linię pojazdu. Na szczęście producenci tego rodzaju akcesoriów opracowali dla nich niewidoczną lokalizację, która zapewnia pełną funkcjonalność. Jednym z powszechnych rozwiązań jest kamera cofania wbudowana w ramkę tablicy rejestracyjnej, dzięki czemu jest niemal całkowicie niewidoczna dla postronnego obserwatora. Umieszczona jest na górze ramki i stanowi jej integralny element. Innym pomysłem może być jej zamontowanie w zderzaku, wywiercając tam uprzednio niewielką dziurę. Wiertło koronowe o odpowiedniej średnicy, podobnie jak wkręty mocujące powinny się znajdować w zestawie. Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie wydaje się odpowiedni, można również zainwestować w kamerkę z metalowym ramieniem do zamocowania. Wtedy można ją przykręcić albo alternatywnie- przynitować do blachy.

 

 

 

Kamery cofania- kąt obiektywu

Aby przestrzeń za samochodem była dobrze widoczna, niezbędny jest szerokokątny obiektyw. Obecnie za najlepsze uznawane są kamery cofania, które mają widoczność w zakresie 180 stopni w poziomie i 120 w pionie, dzięki czemu można swobodnie obserwować zarówno przedmioty znajdujące się z tyłu, jak i po bokach. Lepiej unikać kamer, zwykle tańszych, o kącie 90 stopni, które mogą w znacznym stopniu utrudniać parkowanie. Optymalnym rozwiązaniem jest obiektyw szerokokątny 120 stopni.

Kamery cofania- przewodowa czy bezprzewodowa?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy kamerą przewodową i bezprzewodową. Choć drugą zdecydowanie łatwiej zamontować, wiąże się ze zdecydowanie gorszą jakością obrazu. Przed zakupem lepiej uważnie sprawdzić, czy obraz jest płynny i wyświetlany w czasie rzeczywistym. W przeciwnym razie nawet jednosekundowe opóźnienie może doprowadzić do stłuczki. Wybierając wersję przewodową, warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość odłączenia kabli bez konieczności wyciągania całej ich wiązki. W razie awarii szybko można wymienić ją na nowy model, a wiązkę pozostawić na miejscu.

Kamery cofania- ekran

Kolejną kwestią podczas zakupu kamerki jest ekran. Wielu kierowców oczekuje, że do kamerki dołączany jest wyświetlacz przeznaczony do zamontowania w kabinie. Nie wszystkie jednak posiadają taką opcję. Wiele kamer pozbawione jest wyświetlacza, dlatego należy go zakupić oddzielnie. Istnieje natomiast możliwość podłączenia go do wbudowanego wyświetlacza nawigacji albo radia z wyświetlaczem. W takiej sytuacji warto się nad tym zastanowić. Jeśli jednak nie posiadamy wyświetlacza, warto rozważyć umieszczenie kamerki nad lusterkiem wstecznym. W wielu sklepach dostępne są specjalne lusterka akcesoryjne z wbudowanym wyświetlaczem. Wyświetlacz kamery włącza się automatycznie (i tylko w tej sytuacji), gdy wrzucamy bieg wsteczny. Innym pomysłem jest inwestycja w dodatkowy wyświetlacz, który można umiejscowić na przedniej szybie, desce rozdzielczej bądź za tylnymi fotelami. Ostatnia lokalizacja wymaga jednak ciągłego odwracania głowy w czasie użytkowania urządzenia, co dla niektórych może być niekomfortowe. Zaletą jest jednak brak prowadzenia kabli. Kolejnym ułatwieniem będzie gniazdo zapalniczki znajdujące się w bagażniku.

Kamery cofania- matryca

Innym parametrem, a właściwie elementem kamery cofania, jest matryca. Wykorzystywane są jej dwa rodzaje: CCD oraz CMOS. Drugi rodzaj jest znacznie szybszy i energooszczędny. Generuje jednak więcej szumów, które przekładają się na słabszą jakość obrazu. Jest jednak obecnie prężnie rozwijającą się technologią. 

Kamery cofania – noktowizja

Dobra widoczność jest niezbędna nie tylko w dzień, ale również po zmroku. Zwłaszcza że w okresie zimowym ciemno robi się coraz wcześniej. Aby korzystać z kamery również po zmroku, warto wybrać model z funkcją noktowizji. W ten sposób można zapewnić sobie bezpieczną jazdę bez względu na porę dnia. Choć obraz z pewnością nie jest idealny, wystarczy, by odpowiednio zaparkować. 

Kamery cofania to z pewnością dobra inwestycja, biorąc pod uwagę koszty naprawy zderzaka lub innych konsekwencji kolizji. Przydają się one nie tylko w przypadku większych pojazdów osobowych czy kierowców o niedużym doświadczeniu, ale również podczas manewrowania kamperami, zestawami z naczepą czy ciężarówkami. Każda z tych sytuacji jest potencjalnie kolizyjna, a posiadanie kamery może nas uchronić przed takimi zdarzeniami na drodze i parkingu.