Przewodnik lokalny – co to jest?

Przewodnik lokalny – co to jest? Przewodnik lokalny – to najpopularniejszy typ turystycznego przewodnika. Turystyka w Polsce i na świecie prężnie się rozwija, dlatego też zapotrzebowanie na przewodników lokalnych wciąż rośnie. Wielu ludzi kocha podróże, zwiedzanie i poznawanie historii nowych miejsc. Co to jest lokalny przewodnik? Na czym polega ten zawód? Odpowiadamy!

Lokalny przewodnik – co to jest?

Przewodnik lokalny - co to jest?
Przewodnik lokalny – co to jest?

Lokalny przewodnik to nazwa osoby, której praca polega na prowadzeniu wycieczek dla turystów. Zazwyczaj pracuje on w konkretnym mieście i bardzo zna nie tylko daną miejscowość, ale też i okolicę oraz dany kraj. Lokalny przewodnik nie tylko oprowadza turystów, ale też udziela informacji i odpowiada na pytania nurtujące turystów. Jeżeli turyści pytają o najbliższe restauracje czy toalety, przewodnik powinien bez wahania udzielić im odpowiedzi. Sprawuje on również opiekę nad turystami i dba o to, aby wycieczka była dla nich przyjemna i komfortowa. Oprowadzanie turystów nie polega bowiem na wymęczeniu turystów i kilkugodzinnym chodzeniu. W trakcie wycieczki, zwłaszcza całodniowej, muszą pojawić się przerwy na odpoczynek czy posiłek.
Lokalnym przewodnikiem może zostać każda osoba, która spełnia trzy warunki. Musi mieć ukończone 18 lat, mieć wykształcenie średnie branżowe bądź średnie oraz być niekaraną za przestępstwa dokonane w związku z byciem przewodnikiem. Nie jest konieczne posiadanie żadnych uprawnień ani pozwoleń. Należy jednak wiedzieć, że na lepszą pensję oraz na szybsze zatrudnienie mogą liczyć przewodnicy po ukończonych kursach bądź studiach na kierunkach związanych z turystyką. Pożądani są też przewodnicy po studiach związanych z historią, geografią bądź historią sztuki.

Czym zajmuje się lokalny przewodnik?

Lokalny przewodnik to zawód, który ma wiele funkcji. Zadaniem lokalnych przewodników jest przede wszystkim opowiedzenie turystom o danym mieście i jego najbardziej interesujących, zabytkowych obiektach. Przewodnik wspomina o najważniejszych informacjach, jednakże opowiada o nich w ciekawy sposób, tak aby nie zanudzić uczestników wycieczki. Przewodnik lokalny dostosowuje również program zwiedzania miasta do danego turystycznego programu, który często zakłada również odwiedzanie punktów rozrywki takich jak aquapark czy kino. Jeżeli turyści pochodzą z zagranicy, to przewodnik opowiada o różnicach i powiązaniach z krajem, z którego pochodzą uczestnicy wycieczki. W związku z tym przewodnik lokalny musi posiadać szeroką wiedzę nie tylko odnośnie danego regionu, po którym oprowadza turystów, ale też na temat całego świata, chociażby te najogólniejsze informacje odnośnie geografii, historii czy kultury.

Lokalny przewodnik a cechy charakteru

Lokalny przewodnik powinien posiadać wiele cech charakteru, tak aby jego praca nie była dla niego trudna, ale przyjemna. Dlatego też warto o tym wiedzieć przed zdecydowaniem się na pracę w tym zawodzie. Najważniejsze cechy dobrego lokalnego przewodnika to: cierpliwość, wyrozumiałość, empatia, otwartość na poznawanie innych ludzi, podzielność uwagi. W tej branży warto również posiadać dobry wzrok oraz słuch, a także nie mieć problemu z głośnym i wyraźnym wypowiadaniem się. Warto także dobrze sobie radzić niezależnie od warunków pogodowych, a także posiadać dobrą sprawność fizyczną. W tej pracy bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktu z turystami i ich zaciekawienie, tak aby dobrze wspominali daną wycieczkę.

Jak może pracować lokalny przewodnik?

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednakże lokalni przewodnicy mogą nie tylko pracować w firmie turystycznej na umowę o pracę. Oczywiście, przewodnicy lokalni mogą znaleźć zatrudnienie w biurze podróży, ośrodku turystycznym czy też agencji turystycznej. Jednakże warto wspomnieć o innej opcji. Mogą oni również założyć działalność gospodarczą w niemalże każdej formie z wyjątkiem spółki partnerskiej. Przewodnik lokalny chcący założyć jednoosobową działalność gospodarczą musi udać się do CEIDG i złożyć tam wniosek. Jeżeli chce on założyć inną spółkę, tj. jawną, akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytową, komandytowo-akcyjną, musi złożyć wniosek w KRS. Wybór rodzaju zatrudnienia zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od danego przewodnika. Nie każdy przecież musi od razu decydować się na założenie działalności gospodarczej, zwłaszcza na samym początku swojej kariery.

Przewodnik lokalny – ile może zarobić?

Zarobki przewodnika lokalnego są zależne od wielu czynników – lokalizacji, doświadczenia czy też nawet pory roku. Wynagrodzenie zależy również od rodzaju zatrudnienia bądź tego, czy dany lokalny przewodnik posiada własną firmę. Zarobki w takim zawodzie są jednak zazwyczaj wysokie, niezależnie od miejsca pracy i rodzaju zatrudnienia. Więcej zarabiają jednak ci, którzy dobrze znają języki obce, a zwłaszcza te mniej popularne, takie jak norweski czy chiński. Lokalni przewodnicy za całodniową wycieczkę mogą zarobić nawet 800 złotych, zwłaszcza, jeżeli dana miejscowość jest bardzo atrakcyjna turystyczne. Do najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce zaliczamy Wrocław, Kraków oraz Gdańsk.