Sitodruk na tkaninach – co to takiego

Wykonywanie nadruku na odzieży może być realizowane w zróżnicowany sposób. Te wykorzystywane metody są zróżnicowany, każdy może szukać propozycji dopasowanych do jego indywidualnych oczekiwań. Każdy producent oczywiście szuka metod, które sprawią, że wykonany nadruk będzie faktycznie idealnie się prezentował i jednocześnie będzie można również oczekiwać, że będzie on trwały.
Natomiast niezależnie od poszukiwania różnych nowoczesnych metod nadal szczególnym zainteresowaniem cieszy się sitodruk i to najbardziej popularna forma nadruku. Obecnie sitodruk na tkaninie jest więc tą metodą, którą bardzo chętnie producenci wykorzystują. Jest to sposób na wykonanie różnorakich nadruków na odzieży. Warto bliżej zainteresować się czym tak naprawdę jest sitodruk i na czym ta forma polega.

Co to takiego sitodruk?

Sitodruk jest to taka technologia, która wykorzystywana jest nie tylko na tkaninach, ale tak naprawdę na różnorakich płaskich i najczęściej dużych powierzchniach. Nadal jednak jeśli chodzi o tą technikę to najczęściej wykorzystywana jest właśnie jeśli weźmie się pod uwagę odzież. Mówiąc krótko technika tego typu polega na tym, że wykorzystuje się formę drukową w postaci szablonu, który będzie miał dodatkowo nałożoną również drobną siatkę. Siatka może być wykonana albo z tkaniny albo z drutów, albo włókien syntetycznych. Tworzy się przy pomocy sitodruku odbicie, które powstaje w związku z tym, że farba jest przetłaczana przez matrycę. To co ma kluczowe znaczenie to fakt, że sitodruk na tkaninach jest taką metodą, która będzie w stanie przygotować element, ozdobę, która będzie charakteryzować się trwałością. technologia świetnie się sprawdza w przypadku nadruku różnych wzorów na materiałach bawełnianych, poliestrowych ale również jest to metoda wykorzystywana na papierze, torbach, tekturze czy reklamówkach. Jeśli chodzi o wykonanie tekstyliów z nadrukami to właśnie sitodruk jest najczęściej wykorzystywany przy realizowaniu odzieży i torebek reklamowych.

Z czego wynika popularność sitodruku?

Mamy pewne czynniki, które decydują o tym, że sitodruk jest tą metodą tak chętnie wykorzystywaną. Trzeba przede wszystkim podkreślić, że to sposób, które gwarantuje, że jeśli nadruk będzie wykonany prawidłowo to faktycznie będzie można uzyskać wysoką wytrzymałość w czasie użytkowania, ale takie nadruki będą również trwałe w trakcie prania. Jakość wynika między innymi z tego jaka farba będzie dobrana do realizowania sitodruku. Istotne będzie wykonanie tej techniki na każdym etapie w prawidłowy sposób. Między innymi dlatego trzeba będzie zadbać od naświetlania przez suszenie w należytych warunkach. Istotne znaczenie będzie miało również to, że jeśli chodzi o sitodruk to możliwe będzie wykonanie druku w dowolnym kolorze. Technika ta jest również bardzo dobra w przypadku większych nakładów, ponieważ jest kilka kosztów stałych i jeśli produktów będzie więcej to te koszty rozbijają się na te wszystkie elementy jak między innymi przygotowanie matrycy. Jako matrycę wykorzystuje się siatkę, która ma częściowo zakryte powierzchnie i w ten sposób tworzy się negatyw, ktory potem będzie gwarantował odbicie na powierzchni w formie rysunku. w wyniku nałożenia farby na formę i jej przeciśnięcie z pomocą gumowego rakla przez siatkę będzie można na powierzchni uzyskać obraz. Jeśli chodzi o wykonanie siatki do matrycy to najczęściej stosuje się nylon, poliester, jedwab, włókna metalowe. Sito jest tak wykonywane by uzyskać w niektórych miejscach przepuszczalność a w niektórych by do tej przepuszczalności nie mogło dochodzić. Jeśli nadruk ma mieć różne kolory to w takiej sytuacji sitodruk na tkaninie można wykonać posiadając do każdego koloru osobny szablon z konkretnym motywem, który będzie odpowiadał temu kolorowi. Motyw nanosi się z różnymi metodami, jednak najczęściej jest to metoda fotomechaniczna. Zazwyczaj jeśli chodzi o sitodruk to ilość nałożonej farby jest większa niż w przypadku innych metod.

Bardzo popularna metoda, która się utrzymuje

Jeśli chodzi o wykonywanie nadruków na tkaninach z metodą sitodruku to jest to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane i można się spodziewać, że w dalszym ciągu będzie to taka metoda, która będzie chętnie wykorzystywana. Skuteczność tej metody i jakość wykonanych nadruków to te czynniki, które cały czas decydują o jej popularności i można się spodziewać, że taka sytuacja faktycznie będzie się dalej utrzymywała. Jeśli chodzi o tą metodę warto jednocześnie zadbać o to, by wykonywanie z nią nadruków było realizowane starannie z użyciem dobrych jakościowo materiałów, bo tylko wtedy faktycznie będzie można oczekiwać, że zostanie to w profesjonalny sposób zrobione i faktycznie będzie można oczekiwać, że całość będzie z jednej strony się dobrze prezentować, a z drugiej strony będzie również gwarancja, że tak wykonane nadruki będą się charakteryzować dobrą jakością i przez długi cza w dobrym stanie będą się utrzymywać czy to na odzieży czy na innych gadżetach, które mają tekstylny charakter jak np różnego rodzaju torby.