Zabiegi wspomagające higienę naszych zębów

Spożywanie niektórych pokarmów, a także niewłaściwa higiena naszej jamy ustnej to główne przyczyny, przez które na naszych zębach zaczyna tworzyć się kamień nazębny oraz przebarwienia, o czym każdy stomatolog informuje nas podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze zęby były zdrowe i co najważniejsze nie pojawiła się na nich próchnica, musimy nie tylko szczotkować w odpowiedni sposób nasze zęby, ale również raz w roku poddać się pewnym zabiegom u stomatologa, a mianowicie skalingowi, piaskowaniu oraz fluoryzaji. Czym jednak charakteryzują się te zabiegi?

Skąd się bierze osad nazębny?

Kamień nazębny na naszych zębach możemy rozpoznać po żółtawym lub białawym osadzie, którego szczoteczką nie da się niestety usunąć. Może się on pojawiać na skutek nieprawidłowej higieny naszych zębów, a także w wyniku spożywania barwiących pokarmów i napojów (kawa, herbata, wino, buraki). Niestety, nawet jeśli w prawidłowy sposób szczotkujemy nasze zęby to i tak na ich powierzchni z czasem pojawi się kamień, który jeśli nie zostanie usunięty, to ulega mineralizacji i twardnieje. Aby pozbyć się kamienia, należy zdecydować się na wizytę u stomatologa, który przy pomocy określonych zabiegów pomoże nam go usunąć. Problemu tego nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć, gdyż może on w najgorszym przypadku doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym paradontozy.

Czym jest skaling?

Skaling to zabieg, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego osadzającego się głównie w okolicach szyjek zębowych. U stomatologa możemy obecnie wyróżnić dwa rodzaje skalingu, a mianowicie skaling naddziąslowy, a także skaling poddziąsłowy. Ten pierwszy polega na usunięcia kamienia zlokalizowanego na powierzchni korony zęba. Nie jest on bolesny, jednak podczas zabiegu można odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort. Z kolei drugi rodzaj skalingu polega na usunięciu kamienia, który odłożył się pod powierzchnią dziąseł. Niestety zabieg ten jest dosyć bolesny szczególnie wśród osób, które zmagają się z problemem nadwrażliwości dziąseł.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie to kolejny po skalingu zabieg wykonywany w tzw. pakiecie higienizacyjnym i jego zadaniem jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc, do których przy pomocy zwykłej szczoteczki nie dotrzemy. Dzięki temu zabiegowi może z powierzchni zębów usunąć wszelkiego rodzaju przebarwienia, zapobiegając tym samym rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach. Zabieg piaskowania zębów jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, jednak w wielu przypadkach może dojść do pojawienia się niewielkiego podrażnienia dziąseł. W trakcie trwania tego zabiegu stomatolog wykorzystuje specjalny dentystyczny piasek (może to być piasek smakowy), który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem przebarwień. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu piaskarki pracującej pod wysokim ciśnieniem, który wytwarza pewnego rodzaju aerozol wodno-powietrzny zawierający piasek, docierający do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Niezwykle ważne jest również używanie specjalnego ssaka, który pomaga odsysać resztki piasku znajdujące się w jamie ustnej. Piaskowanie zębów może stwarzać pewnego rodzaju dyskomfort właśnie z uwagi na zastosowany materiał, który doprowadzi do wysuszenia naszej jamy ustnej i może całkowicie nie zostać usunięty. Po zabiegu należy zatem bardzo dokładnie wypłukać usta wodą. Aby efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej, przez co najmniej kilka dni po zabiegu należy całkowicie zrezygnować z jedzenia i picia pokarmów, które zawierają ciemne barwniki, stosując tzw. białą dietę.

Czym jest fluoryzacja?

Ostatnim zabiegiem z zakresu profilaktyki naszych zębów jest fluoryzacja wykorzystująca w tym celu związki fluoru. Fluor to bardzo ważny pierwiastek o dużej aktywności chemicznej. Oczywiście w dosyć dużych ilościach oddziałuje on toksycznie na nasz organizm, jednak jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszych zębów. Jak wygląda jednak zabieg fluoryzacji naszych zębów? W większości gabinetów stomatologicznych wykorzystuje się żele, pianki lub lakiery zawierające związki fluoru o wysokim stężeniu. Odpowiednio dobrany preparat nakładany jest cienką warstwą na powierzchnię zębów lub na specjalnego piankowe nakładki, które następnie umieszcza się na zębach. Po upływie kilku minut nakładki zostają usunięte, jednak powstała na zębach warstwa może utrzymywać się na szkliwie nawet kilka godzin, uwalniając do niego jony fluoru. Po zabiegu fluoryzacji niezwykle ważne jest to, aby przez około 2 godziny nie pić i nie spożywać żadnych pokarmów.

 

Zabiegi z zakresu higienizacji naszych zębów cieszą się dosyć dużą popularnością głównie z uwagi na ich profilaktyczne działanie. Kamień nazębny oraz przebarwienia nie tylko nie prezentują się zbyt estetycznie, ale dodatkowo mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób, w tym próchnicy oraz paradontozy. Aby zatem uniknąć takich niemiłych niespodzianek warto raz w roku lub co 6 miesięcy poddać się pakietowi zabiegów higienizacyjnych, a mianowicie skalingowi, piaskowaniu oraz fluoryzacji.