Brama garażowa jaką wybrać?

Osoby posiadające samochód chcą go chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby jednak wjazd do garażu był w pełni funkcjonalny potrzebuje odpowiedniej konstrukcji, która umożliwi swobodny wjazd i wyjazd. Producenci oferują różne modele, wykonane z różnych materiałów, przy użyciu najnowszych technologii. Jaki wybrać?

Rozwiązania technologiczne dla otworów garażowych

Żywotność bramy zależy od wielu czynników. Różnią się materiałem wykonania, rodzajem konstrukcji i sposobem otwierania. Stając przed wyborem bramy garażowej, jaką wybrać, aby spełniła wszystkie oczekiwania?

Standardowe bramy z otwieranymi skrzydłami

To tak zwane bramy garażowe rozwierane polecane do posesji, w których garaż jest w domu jednorodzinnym, a przed nim jest dużo miejsca, ponieważ brama otwiera się na zewnątrz.Ten typ bramy nie jest polecany do serii garażowych i miejsc, w których jest mała droga dojazdowa. Bramy rozwierne najczęściej stosowane są w garażach, pełniących jednocześnie funkcję warsztatów. Klasyczną opcją jest wersja dwuskrzydłowa. W jednych z drzwi konstrukcji niektórzy montują małe drzwi. Za zalety projektu uważa się wysoki poziom niezawodności. Masywność bramy garażowej rozwieranej uniemożliwia intruzom wejście do garażu.

Funkcjonalne konstrukcje przy małej przestrzeni przed garażem

Bramy garażowe segmentowe polecane są do miejsc, w których jest mało miejsca przed garażem. Najczęściej wybierają je właściciele garaży, w których przejazd prowadzi bezpośrednio do ulicy. Ze względu na dostateczną szczelność tych bram zaleca się ich montaż w garażach ogrzewanych. Bramy segmentowe są uważane za wygodne do wjazdu do garażu. Ruch bramy wzdłuż prowadnic odbywa się za pomocą napędu elektrycznego lub dźwigni ręcznej. Odcinki lameli są połączone za pomocą mocnych, ruchomych zawiasów stalowych. Zbliżając się do sufitu, zawiasy zaczynają się otwierać, same skrzydło znajduje się w ściśle poziomej płaszczyźnie.Bramy garażowe segmentowe są niezwykle trudne do wyłamania.

Rolety zewnętrze w konstrukcji bram

Nazwa – bramy garażowe roletowe wzięła się stąd, że działają na zasadzie zbliżonej do klasycznych rolet. Zajmują najmniej miejsca ze wszystkich rodzajów bram garażowych. Drzwi tego typu wyposażone są w napęd elektryczny, co znacznie ułatwia otwieranie. Bramy roletowe otwierają się łatwo i nie zajmują dużo miejsca podczas otwierania.Ten typ jest montowany, gdy garaż jest połączony z domem. Rolety składają się z poziomych lameli, które są połączone ze sobą zawiasami i tworzą pojedyncze skrzydło. Kolejnym elementem bram garażowych roletowych są prowadnice pionowe i napęd mechaniczny lub elektryczny. Skrzydło zwijane po otwarciu jest nawinięte na listwę i chowane w skrzynce przymocowanej do sufitu.

Sprawdź koniecznie:

Dodatkowe wyposażenie

Do bram segmentowych i bram rolkowych można dobrać dodatkowe elementy, które znacznie ułatwiają użytkowanie. Do podstawowego wyposażenia tego typu należy przede wszystkim napęd elektryczny. Można go zainstalować na prawie każdym typie bramy. W nowoczesnych bramach jest już zmontowany przez producenta. Można również dokupić taki mechanizm do starszych modeli, albo zdecydować się na specjalne oświetlenie z czujnikiem ruchu.

Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • Elementy wewnątrz garażu – gdy rury lub instalacje elektryczne znajdują się na suficie lub ścianach w pobliżu wjazdu do garażu, może to utrudnić montaż bramy otwieranej do wewnątrz – np. może być trudny montaż bram segmentowych lub bram rozwiernych
 • Bramy z napędem elektrycznym zwykle wymagają dodatkowej przestrzeni.
 • Wielu producentów wskazuje, że minimalna długość garażu powinna wynosić 3,3 m
 • W miarę możliwości brama garażowa powinna współgrać z garażem i domem jednorodzinnym – można dobrać drzwi do koloru okna i ościeżnicy, która została użyta do dekoracji domu.
 • Bramy garażowe są zwykle wykonane z materiałów takich jak aluminium i blacha stalowa. Ważne jest, aby chronić bramę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem, zmianami temperatury.

Jak wybrać najlepszą opcję?

Aby wybrać odpowiednią opcję bramy garażowej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

 • Wstrząsoodporna
 • Ognioodporna
 • Niezawodnie chronić przed włamaniami
 • Nie przepuszczać wilgoci
 • Utrzymywać ciepło w pomieszczeniu.

Wszystkie modele nowoczesnych bram rozwiernych, segmentowych i rolkowych są lekkie, trwałe i atrakcyjne estetycznie. Można wybrać kolor i styl pasujący do wnętrza każdego domu. Można zamontować dowolny rodzaj sterowania: ręczny lub z automatycznym napędem elektrycznym. Siłownik elektryczny jest sterowany pilotem, przełącznikiem przyciskowym, klawiaturą numeryczną.

Z furtką lub bez

Czasami projekt zakłada obecność furtki, która znajduje się bezpośrednio w skrzydle bramy. Zalety bramy z furtką to:

 • Mechanizm nie zużywa się przez długi czas
 • Mniej zimna przenika do pomieszczenia
 • Łatwiejsze w instalacji, otwieraniu i zamykaniu.

Obecność dodatkowych drzwi spełnia wymogi bezpieczeństwa. Nie trzeba całkowicie otwierać bramy, aby wyjąć narzędzia, ekwipunek lub rower. W zależności od projektu bramy dobiera się również wariant drzwi.