Jak leczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Kiedy osoba jest przeziębiona lub ma alergię, dostaje katar. To nieprzyjemne uczucie jest nam wszystkim znane. Trudno ci oddychać, nie możesz żyć w pokoju i mieć nadzieję na szybki powrót do zdrowia. Jednym z rozwiązań tego problemu są krople do nosa. Zawierają lek adrenomimetyczny i nazywane są środkami zwężającymi naczynia krwionośne. Każda apteka ma całą półkę z takimi kroplami, a na całym świecie sprzedaje się do 500 milionów opakowań rocznie. Ta liczba charakteryzuje ich skuteczność i łatwość użycia. Ale to wcale nie znaczy, że krople są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Pojawienie się uzależnienia od kropli do nosa

Być może słyszałeś o zjawisku uzależniających kropli do nosa. Dzieje się tak, ponieważ leki zwężające naczynia krwionośne mogą w rzeczywistości prowadzić do powstania nieżytu nosa. Okazuje się, że ci złośliwi pomocnicy w walce z objawami przeziębienia mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji. Jak pokazują statystyki, około 10% wszystkich pacjentów na oddziałach laryngologicznych to osoby, które są zmuszone do codziennego stosowania kropli zwężających naczynia krwionośne. Zasadniczo każdy z nich zaczynał od małego przeziębienia, kiedy człowiek musiał kapać z nosa, aby po prostu oddychać przez kilka godzin. Potem wydaje się, że następuje powrót do zdrowia, ale sam katar nie ustępuje, a pacjent nie zauważa, że stosuje krople najpierw raz dziennie, być może tylko na noc, a potem kilka razy dziennie. Stopniowo czas między zażywaniem leków staje się coraz krótszy iw tym momencie można już powiedzieć z całą pewnością, że dana osoba rozwinęła nałóg.

Fizjologia układu oddechowego

Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, musisz zwrócić się do fizjologii naszego oddechu. Podczas inhalacji u zdrowej osoby powietrze w nosie jest oczyszczane, nawilżane i podgrzewane. Pierwszy proces zachodzi ze względu na specyficzną budowę komórek, które mają włosy, a drugi i trzeci – z powodu małżowin (są to struktury z niesamowicie dużą liczbą naczyń, głównie żylnych). W normalnym stanie ilość krwi w nich wynosi do 50% możliwej. Ale pod wpływem jakiegoś obcego czynnika (kurzu, wirusów, bakterii, alergenów, urazów itp.) Następuje gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i wypełnienie ich krwią. W tym przypadku powiększają się małżowiny, przez co oddychanie staje się dla nas trudne. Stosując krople zwężające naczynia krwionośne naczynia ponownie się zmniejszają, kanały nosowe rozszerzają się i znów możemy cieszyć się świeżym powietrzem

Zwykle lekarze zalecają stosowanie kropli do nosa przez 3-5 dni. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie leczą one samej przyczyny kataru, a jedynie usuwają objawy na kilka godzin. Długotrwałe stosowanie takich kropli prowadzi do tego, że naczynia stają się już niewrażliwe na lek. W efekcie, aby przywrócić normalną zdolność oddychania, musimy coraz częściej stosować krople. A to w rezultacie jeszcze bardziej zaostrza problem. Taka zależność może prowadzić do poważnych problemów z naczyniami serca i mózgu, dlatego konieczne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Uzależniające objawy

Podczas powstawania uzależnienia można prześledzić pewne objawy. Kluczowym objawem jest niezdolność naczyń krwionośnych do samodzielnej regulacji ich napięcia. Oznacza to, że bez użycia narkotyków sami nie będą w stanie zawęzić ani rozszerzyć. W takim przypadku uczucie przekrwienia znika dopiero po zastosowaniu leku. Dodatkowo pacjent może odczuwać pieczenie i swędzenie, uczucie przewlekłego przekrwienia błony śluzowej nosa, częściową lub całkowitą utratę węchu; pojawienie się przezroczystej wydzieliny śluzowej.

Jak pozbyć się uzależnienia?

Jak leczyć uzależnienie od kropli do nosa?Jeśli napotkasz ten problem na początkowych etapach, możesz samodzielnie leczyć uzależnienie  w domu. W przeciwnym razie przede wszystkim szukaj pomocy u specjalisty, odwiedź laryngolog i opisz całą sytuację, wskazując czas rozpoczęcia i czas trwania stosowania leków. Aby poznać przyczynę problemu, lekarz przeprowadzi badanie i pomoże wybrać odpowiednie leczenie. Często w celu bardziej szczegółowej analizy zaleca się prześwietlenie lub tomografię komputerową małżowiny nosowej. Cóż, pierwszą rzeczą, którą powie ci lekarz dla terapii od uzależnienia, jest zaprzestanie stosowania kropli zwężających naczynia krwionośne. Jednocześnie całkowita odmowa jest niemożliwa na pierwszych etapach leczenia, ponieważ mówimy o naszym oddychaniu, bez którego nie możemy żyć. Ale dawka spożycia nadal będzie musiała zostać zmniejszona, a następnie można przełączyć się na krople dla dzieci, ponieważ stężenie w nich substancji czynnej jest mniejsze. Konieczne jest również przepłukiwanie nosa roztworem soli morskiej. Pomaga łagodzić obrzęki, działa przeciwzapalnie i hamuje rozwój bakterii w małżowinach małżowinowych. Najtrudniejszy okres w leczeniu to kilka pierwszych dni. Aby całkowicie przywrócić samoregulację nosa, należy odczekać około 15-20 dni. W najcięższych przypadkach stosują się takie ośrodki terapeutyczne jak fizjoterapia lub zabieg chirurgiczny.
Zachowaj zdrowie i skonsultuj się z lekarzem i farmaceutą przed przyjęciem jakichkolwiek leków. Najlepiej stosować metody profilaktyczne, uspokajać i unikać hipotermii, niż cierpieć z powodu niemożności oddychania i pełnego życia.