Jak wykonać wiązary dachowe?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego powinieneś zbudować wiązary dachowe drewniane to powinieneś zapytać eksperta o właściwe podparcie dachu i jego ciężar. Kratownice są używane do stabilizacji i podtrzymywania ścian, szczególnie w dużych budynkach, które mają więcej niż 1 lub 2 piętra. Wiązary dachowe są zazwyczaj trójkątne i można je łatwo zamontować. Kolejną zaletą jest to, że są one dość praktyczne i mogą być łączone z wieloma różnymi materiałami. Montaż wiązarów dachowych na dachu garażu nie jest trudny, zwłaszcza jeśli zastosuje się pewne wskazówki i porady.

Wykonanie i mocowanie wiązarów dachowych

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest przycięcie paneli drewnianych do rozmiaru dachu garażu. Przed zakupem paneli drewnianych, należy również wziąć pod uwagę ciężar, jaki będą one wspierać, ponieważ pomoże to określić ich grubość. W większości przypadków, trzeba będzie kupić panele drewniane, a następnie przyciąć je do rozmiaru w razie potrzeby. Użyj płyt łącznikowych, aby zabezpieczyć panele drewniane, tworząc trójkąt – ponieważ więźba dachowa powinna mieć kształt trójkąta. Użyj śrub, aby przymocować panele razem w tym kształcie. Użyj stężenia, aby rozciąć środek trójkąta. Jeśli potrzebna jest solidna więźba, która utrzyma obciążenie, należy zastosować dodatkowe podpory od dołu i od góry kratownicy. W ten sposób kratownice dachowe będą mogły z łatwością przenosić znacznie większe obciążenia. Następną rzeczą, którą należy zrobić, jest przymocowanie wiązarów dachowych do ramy. Należy upewnić się, że pozostawiono odpowiedni zwis. Jeśli nie jesteś pewien, co jest odpowiedni zwis, należy sprawdzić rozmiar dachu garażu i nachylenia dachu. Można również skonsultować się z architektem. Użyj śrub pokładowych do mocowania wiązarów kratowych. Nigdy nie zaczynaj żadnego projektu budowlanego bez sprawdzenia przepisów budowlanych i lokalnych. Musisz zapewnić bezpieczeństwo przed budową czegokolwiek nowego do swojego domu i garażu. Wiązary dachowe drewniane powinny być odpowiednio zabezpieczone i stabilne.

Wzmocnienie konstrukcji

Z biegiem czasu, ciężkie ładunki i zgnilizna może osłabić kratownice drewniane. Wzmocnienie kratownicy drewna jest możliwe przy użyciu odpowiednich narzędzi i materiałów. Za pomocą taśmy mierniczej należy określić długość uszkodzonego obszaru oraz szerokość kratownicy, która stała się słaba. Użyj piły, aby wyciąć kawałek sklejki do wsparcia kratownicy. Do wycięcia kawałka należy użyć wymiarów szerokości i długości, które zostały ustalone. Utnij drugi kawałek o takim samym rozmiarze jak pierwszy. Przymocuj deski podporowe po obu stronach osłabionej kratownicy. Użyj kleju do drewna, aby przymocować deskę podporową do kratownicy. Do zamocowania deski podporowej należy użyć zacisków. Przymocuj wkręty do drewna przez sklejkę do kratownicy. Należy pamiętać, aby wkręty znajdowały się z dala od najbardziej osłabionego obszaru. Kratownice drewniane mogą ulec uszkodzeniu poprzez rozszczepienie i pęknięcie, jeśli inne kratownice drewniane zostaną upuszczone lub rzucone na nie. Blachy łącznikowe mogą stracić ząbki lub całkowicie wyrwać się z drewna. Skręcenie może spowodować wypaczenie kratownic drewnianych, co wymaga przeprojektowania i wymiany. W przypadku wystąpienia niewielkiego pęknięcia lub rozszczepienia w kratownicy drewnianej, należy uszczelnić pęknięcie lub rozszczepienie klejem do drewna i zacisnąć naprawę na 24 godziny. Przetestuj kratownicę przed zastosowaniem dodatkowych naprężeń. Jeśli naprawa się utrzyma, zamontuj kratownicę. Jeśli naprawa jest wadliwa, dodaj do kratownicy drewnianej ochraniacz lub klin, aby upewnić się, że wytrzyma ona wymagane naprężenia. Przymocuj listwę lub klin za pomocą gwoździ samogwintujących lub wkrętów.

Wymiana wadliwej konstrukcji

Usuń uszkodzoną płytkę łącznika i wymień ją, nawet jeśli brakuje jej tylko kilku elementów. Wypełnij otwory w kratownicy drewnianej klejem do drewna i nałóż strup drewniany, aby ją załatać. Pozostaw naprawioną kratownicę drewnianą na 24 godziny w suchych warunkach, aby zabezpieczyć naprawę. Zastosuj płytę łącznika w odstępie kilku centymetrów od oryginalnej instalacji płyty, tak aby większość płyty trzymała się świeżego drewna. Użyj prasy do płyt łącznikowych, aby wykonać jak najbezpieczniejsze połączenie pomiędzy płytą a kratownicą. Naprawioną kratownicę należy umieścić w szkielecie konstrukcyjnym dopiero po całkowitym związaniu kleju, tworząc szczelne, pozbawione skrzypienia połączenie. Nałóż sklejki na obie strony kratownicy drewnianej. Wbij gwóźdź przez przednią kratownicę czołową, przez kratownicę i przez tylną kratownicę czołową. Wbij drugi gwóźdź przez wszystkie trzy warstwy, zaczynając od tylnej powierzchni, i zagnij go na końcu w klindze, aby uzyskać podwójne mocowanie. Upewnij się, że kratownice drewniane, płyty łącznikowe i wszystkie elementy złączne są czyste, suche i wolne od rdzy, błota lub innych zanieczyszczeń. W miarę możliwości naprawy należy przeprowadzać w miejscach nienarażonych na działanie czynników atmosferycznych lub w suchych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Jeśli zapowiadany jest deszcz, należy przenieść naprawiane kratownice pod plandekę, aby ograniczyć pęcznienie od wilgoci. Cena wiązarów dachowych, jak i wiązary kratowe cena jest adekwatna do jakości. W przypadku poważnych uszkodzeń więźby dachowej warto zainwestować w nową konstrukcję.