Nowy zawód wedding planner

Od kilku lat na polskim rynku, w branży ślubnej można spotkać osoby wykonujące nowy zawód a mianowicie wedding plannerów. Inaczej nazywając są to konsultanci ślubni, czyli osoby, które zajmują się organizacją wesel i pośredniczą pomiędzy parą młodą a wykonawcami poszczególnych usług. Z uwagi na to, że organizacja wesela zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga wiele zaangażowania coraz więcej młodych osób decyduje się zatrudnić konsultanta ślubnego.

Kim jest konsultant ślubny?

Konsultant ślubny to specjalnie przygotowana osoba, z dużym doświadczeniem w branży ślubnej, która przede wszystkim doradza młodej parze, podsuwa pomysły, inspiracje a następnie zajmuje się organizacją umówionych czynności. Wedding planner pomaga, więc dobrze zaplanować całe przedsięwzięcie, pilnuje budżetu i negocjuje warunki oraz ceny z wykonawcami takimi jak fotograf czy florystyka.

Co trzeba zrobić, aby zostać konsultantem ślubnym?

profesjonalna organizacja wesel

Kandydat do wykonywania takiego zawodu na samym początku powinien zastanowić się czy w ogóle ma predyspozycje do takiej pracy. Bycie konsultantem ślubnym oznacza częsty kontakt z innymi ludźmi, wysoki poziom stresu, dużą odpowiedzialność. Trzeba być śmiałym, kreatywnym, elastycznym. Niezbędna jest dobra organizacja czasu oraz umiejętność prowadzenia negocjacji i łagodzenia konfliktów. Ponadto konsultant powinien być osobą mobilną i dyspozycyjną. Konieczne jest ciągłe być pod telefonem, bo często w nietypowej porze trzeba podjechać z młodą parą i obejrzeć dekoracje czy miejsce plenerowego wesela. 

Aby działać w tej branży trzeba, więc zarejestrować własną działalność gospodarczą o profilu organizacja wesel. Na początku jednak najtrudniej będzie nawiązać kontakty w branży. Jest niezmiernie ważne, aby porozumieć się z dobrymi salami bankietowymi, fotografami, muzykami czy firmami wykonującymi dekoracje. Równie trudne będzie też znalezienie pierwszych klientów, jednak z czasem będą oni pojawiać się z polecenia. Swoją działalność warto wypromować lokalnie chociażby za pomocą firmowego profilu w mediach społecznościowych. Jest także możliwość działania w formie franczyzy, gdzie konsultant ślubny występuje pod marką większej, uznanej agencji.

Kursy dla konsultantów ślubnych

Wśród konsultantów znajdziemy zarówno osoby, które wszystkiego nauczyły się samodzielnie jak i takie, które przeszły liczne szkolenia. Debiutantom zdecydowanie zaleca się odbycie dobrego kursu o tematyce organizacja wesel. Można tam uzyskać informacje teoretyczne na temat rodzajów ceremonii, rynku ślubnego w Polsce, technik negocjacyjnych, tradycji weselnych. Kursanci uczą się także tworzyć kosztorysy ślubne, usadzać gości, rozliczać się z podwykonawcami.

O czym jeszcze musi pamiętać konsultant ślubny?

Każdy, kto pragnie zawodowo zajmować się organizacją wesel, musi być świadomy, że jest to praca, która wymaga nieustannej nauki. W tej branży znajomość aktualnych trendów jest absolutnie konieczna. Zmieniają się one bardzo często a konsultant musi zawsze trzymać rękę na pulsie. Jednocześnie osoba ta musi mieć dobre wyczucie estetyki, przydają się także zdolności artystyczne. Klienci na swoich ślubach pragną mieć to, co jest aktualnie modne, ale oprócz tego często oczekują niespodziewanych rozwiązań, które zaskoczą gości. Konsultant powinien, więc stale poszukiwać inspiracji, aby był w stanie wypełnić najtrudniejsze życzenia swoich zleceniodawców.

Ile zarabiają konsultanci ślubni?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie istnieją sztywne cenniki za usługi wedding plannera. Wynika to z faktu, że każde wesele jest inne i wymaga innego nakładu czasu i pracy. Wysokość wynagrodzenia będzie więc zależeć od tego czy konsultant ma wykonać całą organizację wesela czy jedynie ma być źródłem inspiracji albo pomocnikiem w części spraw. Za całościową organizację wydarzenia konsultant zwykle pobierze kilka tysięcy złotych. W niektórych wypadkach może to być nawet kilkanaście tysięcy, ale dotyczy to naprawdę dużych wesel, oraz tych organizowanych daleko od domu. Zarobki są, więc satysfakcjonujące, ale należy mieć na uwadze, że jest to wyjątkowo wymagająca praca. Przygotowanie każdego wesela to konieczność wykonania kilkudziesięciu czynności i wielu telefonów, wyjazdów na przestrzeni kilku miesięcy.

Czy warto zatrudnić konsultanta?

Z całą pewnością warto zatrudnić dobrego konsultanta ślubnego, jeśli zależy nam na wyjątkowym weselu. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla osób zapracowanych i tych, którym zostało już niewiele czasu do wesela. Z usług konsultantów coraz częściej korzystają młodzi ludzie przebywający zarobkowo za granicą, którzy chcą w Polsce, w rodzinnych stronach zorganizować swoje wesele. Konsultant to osoba, która bardzo dobrze zna branżę oraz weselne zwyczaje i z całą pewnością będzie w stanie trafnie doradzić młodej parze. Warto mieć na uwadze, że pieniądze zapłacone za usługę organizacji wesela, nie będą stracone. Przy samodzielnym planowaniu wesela tracimy więcej czasu bo nie mamy wprawy w tym obszarze i jednocześnie nie mamy gwarancji, czy końcowy efekt będzie satysfakcjonujący.